DANTŲ BALINIMAS

Dantų balinimas kapomis
Odontologas nuima paciento dantų atspaudus ir dantų techniko laboratorijoje pagaminamos individualios formelės – kapos, į kurias pacientas įdeda balinimo gelį ir užsideda ant dantų tam tikram laikui (pagal baliklio gamintojo rekomendacijas). Tokiu būdu galima balinti dantis kasdien tol, kol pasiekiamas tenkinantis rezultatas (bet ne ilgiau nei 2 savaites). Jei dantys labai jautrūs, galima dantų balinimą atlikti rečiau (pvz., kas antrą dieną) arba trumpiau nei nurodyta.

Vidinis negyvų dantų balinimas
Danties šaknies kanale esančią pulpą sudaro ne tik nervas, bet ir jį maitinančios kraujagyslės. Jei dėl gilaus karieso, traumos ar kitų priežasčių dantis tampa nebegyvybingas, kraujo ir kiti irimo produktai iš danties vidaus įsigeria į dentiną ir dantis patamsėja. Laiku ir taisyklingai atlikus danties šaknų kanalų gydymą dantis išlieka normalios spalvos. Todėl labai svarbu pačioje kanalų gydymo pradžioje kruopščiai išvalyti visus pulpos likučius. To nepadarius vėliau tenka atlikti vidinį danties balinimą.
Iš pradžių įvertinama šaknų kanalų gydymo kokybė ir, jei yra indikacijų, atliekamas pergydymas. Tada išvalomos danties vainiko plombos ir baliklis įdedamas į danties vidų. Priklausomai nuo naudojamų medžiagų, vidinis danties balinimas pradedamas ir baigiamas kabinete arba baliklis keičiamas kas savaitę.
Vidinis balinimas atliekamas tik priekiniams dantims. Negyvi, patamsėję kapliai ir krūminiai dantys protezuojami – pirmiausia dėl to, kad reikia atstatyti susilpnėjusius, suirusius dantų vainikus. Tuo pačiu išsprendžiama ir spalvos problema.

Ar dantų balinimas skausmingas?
Neskausmingas, bet dantys gali būti jautrūs balinimo metu ar po jo. Gera žinia ta, kad jautrumas praeina. Jei dantys itin jautrūs, galima išgerti skausmą mažinančių vaistų.

Šalutinis balinimo poveikis
Padidėjęs dantų jautrumas. Įrodyta, kad dėl balinimo atsiradę pokyčiai danties pulpoje yra grįžtami, todėl ir padidėjęs dantų jautrumas yra tik laikinas nepatogumas.
Sudirgusios dantenos. Taip gali atsitikti naudojant didelės koncentracijos baliklį, naudojant per didelį kiekį baliklio ar per ilgai.
Labai retai po vidinio danties balinimo gali prasidėti išorinė danties kaklelio rezorbcija. Kad taip neatsitiktų, baliklis dedamas tik į danties vainiką, balinimui nebenaudojamas karštis, po balinimo į danties ertmę dviems savaitėms įdedama Ca(OH)2 pastos. Taip pat labai svarbu kasmet atlikti kontrolines negyvų dantų rentgenogramas.

Kiek laiko tęsiasi dantų balinimo efektas ir nuo ko jis priklauso?
Vidutiniškai 1 – 3 metus, tačiau viskas priklauso nuo dantų priežiūros (įrodyta, kad pacientų, kuriems reguliariai atliekama profesionali burnos higiena, dantys šviesesni), mitybos (ypač dantis tamsina gausus kavos, arbatos ar raudono vyno vartojimas). Gražių ir ilgalaikių balinimo rezultatų neturėtų tikėtis gausiai rūkantys pacientai. Pastebėta, kad lengviau bąla gelsvo, oranžinio atspalvio dantys nei turintys pilkšvą, melsvą atspalvį.

balinimas2balinimas

SVARBU!

  • Prieš balinimą turi būti atlikta profesionali burnos higiena (nes neįmanoma nuo baliklio apsaugoti kraujuojančių, uždegiminių dantenų), sugydyti ėduonies pažeisti dantys.
  • Dantų plombos ir vainikėliai nebąla.
  • Nuo paskutinio balinimo seanso iki danties plombavimo ar protezavimo turi praeti 2 savaitės. Per šį laiką:
  • iš danties pasišalina visi deguonies ar peroksido likučiai ir plombuojant gaunamas maksimaliai stiprus surišimas tarip užpildo ir danties;
  • nusistovi danties spalva, nes balinimo efektas tęsiasi dar keletą dienų po procedūros.
  • Danties emaliui žala nepadaroma – dantys nešlifuojami ir neėsdinami rūgštimi.

O kaip balinančios dantų pastos?
Dauguma balinančių dantų pastų yra žymiai abrazyvesnės, grubesnės už įprastines dantų pastas. Todėl efektyviau nuvalo įvairias pigmentines dantų apnašas ir dantys atrodo išbalę. Kita vertus, dantų emalis ir dentinas irgi dėvisi greičiau. Nuolat naudoti balinančias dantų pastas nerekomenduojama, reiktų apsiriboti viena tūbele per metus ir tokia pasta valyti dantis su pertraukomis.

balinimas3