PERIODONTOLOGIJA

Periodontitas – tai uždegiminis procesas dantį supančiuose audiniuose, dėl kurio vyksta šių audinių irimas.
Dažniausiai periodontitas prasideda nuo gingivito – tai dantenų uždegimas, kai dar nėra danties atraminių audinių pažeidimo. Gingivitas paprastai prasideda vaikų amžiuje, paauglystėje pasiekia maksimumą, o tarp suaugusiųjų pasitaiko labai dažnai. Tyrimų duomenimis gingivitas yra išplitęs nuo 50 iki 100 %.
Uždegimas ir audinių irimas gali pasireikšti kraujavimu, pūliavimu iš dantenų, danties šaknies paviršiaus apsinuoginimu, dantų paslankumu bei blogu kvapu iš burnos.

periodontologija

PERIODONTO LIGOS, KAS TAI?

• dantenų uždegimas vadinamas gingivitu.
• apie dantį esančių struktūrų (periodonto raiščio, kaulo) pažeidimai vadinami periodontitu.
Ankstyvi požymiai, kuriuos jaučia žmogus, yra dantenų kraujavimas, niežėjimas, blogas kvapas, maudimas, dantų jautrumas į terminius dirgiklius. Vėliau atsiranda skausmas kramtant, dantų paslankumas, pasikeičia sukandimas, „padidėja“ tarpai tarp dantų, stringa maistas, dantenos pūliuoja.

Dėl kokių priežasčių susergama paradontoze?
Pagrindinė ir dažna priežastis yra bloga burnos higiena. Apnašos, akmenys, maisto likučiai burnoje yra gera terpė daugintis mikroorganizmams. Jei per mikroskopą apžiūrėsime apnašas ir akmenis, tai pamatysime kažką panašaus į skruzdėlyną, knibždantį gyviais.
Kitos priežastys yra rūkimas, netaisyklinga dantų padėtis ir sukandimas, cukrinis diabetas, paveldėjimas, nekokybiškos, senos dantų restauracijos (plombos, vainikai) ir t.t.

Ką daryti susirgus?
Ankstyva diagnostika ir gydymas apie dantį esančių audinių iki 80 proc. yra pilnai išgydomi.
Periodonto ligos yra gydomos įvairiom metodikom. Tai priklauso nuo ligos sunkumo:

• Šiandien apie 2/3 pacientų kreipiasi esant lengvai arba vidutinio sunkio paradontozės formai. Tokie pacientai yra gydomi ultragarsu, lazeriu, rankiniais instrumentais, praplovimais, antibiotikoterapija. Medicininiais terminais tariant, atliekamas konservatyvus gydymas ir kiuretažas.
• Esant sunkiai ligos formai, atliekamas kuretažas ir „lopo operacija“, kaulo defektų atstatymas dirbtiniu kaulu, dantų įrišimas. Sunkios periodontito formos gydymas ne visada padeda išsaugoti dantis.

Taigi, mitas – kad paradontozė negydoma ir neišgydoma. Kuo anksčiau ligą diagnozuosime, tuo geresnius gydymo rezultatus turėsime. Vėlyvas gydymas sustabdo ligos progresavimą, bet prarastų dantenų, kaulo apydančio raiščio nesugrąžins.

periodontologija2